Rozhovor s Dominikem Lamaczem – Product Ownerem

Dominik je dlouholetým členem IT oddělení, má na starosti primárně IT strukturu celé investiční skupiny a je Product Ownerem několika zajímavých produktů společnosti CFG Tech. Nás zajímalo, jak hodnotí své působení v CFG a co obnáší jeho pracovní den, resp. co zajímavého u nás čeká budoucí členy týmu.

  1. Dominiku, jak dlouho v CFG působíš a jak se tvoje pozice v průběhu času vyvinula?

Na různých projektech ve skupině CFG pracuji už pátým rokem – začínal jsem jako správce a integrátor informačního systému, který se tehdy skládal z pár cloudových služeb. Postupem času se firemní procesy začaly škálovat a jejich digitalizace se osvědčovala čím dál tím více, takže jsem byl pověřený sestavením týmu vývojářů, zavedením Scrumu a vývojem vlastního ERP. Dnes už mám pod správou celkem 3 aplikace, které si vyvíjíme in house a nabízíme je už i jako SaaS ostatním firmám na trhu. Jako product owner tyto aplikace rozvíjím strategicky i takticky tak, aby co nejlépe pomáhaly svým zákazníkům a přinášely jim co nejlepší hodnotu z businessového i uživatelského pohledu.

  1. Které zajímavé projekty nám můžeš odkrýt?

Všechny tři aplikace, které mám na starosti, jsou sice ze světa financí, ale ve skutečnosti jsou velmi odlišné. První je ERP Robusta, která automatizuje celý životní cyklus úvěru – od žádosti o úvěr a jejího scoringu, přes automatizovanou přípravu smluvní dokumentace až po sledování platební morálky a monitoring hladkého průběhu všech úvěrůMým druhým projektem je SaaS služba James, která pomáhá dluhopisovým emitentům s efektivní správou investorů – přináší revoluci do jinak složitých a zastaralých procesů v podobě moderní automatizace a digitalizace všeho, co se jen dá.

Aktuálně se nejvíce věnuji Srovnávači dluhopisů – platformě, která poskytuje detailní a transparentní informace a analýzy všech dluhopisových emisí na českém trhu. Hlavním cílem srovnávače je usnadnit rozhodování lidem, kteří mají zájem investovat do dluhopisů tím, že jim nabízí srozumitelný přehled všech dostupných možností.

  1. Jaké jsou tvé vize a plány pro nadcházející období?

V druhé polovině roku 2023 mám v plánu rozšířit aplikaci James po celém českém trhu. Je to bezesporu nejsofistikovanější řešení svého druhu. Je jen otázkou času, kdy ji začne využívat většina českých emitentů, kterým ušetří mnoho práce, stresu a přinese jim pořádek v komplexních procesech spojených s vydáváním a správou dluhopisových emisí.

Podobným směrem plánuji vést také Srovnávač dluhopisů. Neustále pracujeme na jeho vylepšení, abychom mohli poskytnout co nejvíce informací ve srozumitelné podobě pro investory. Cílem je, aby každý investor mohl díky objektivním údajům vybrat tu nejlepší investici, která bude pro něj jak výnosná, tak i bezpečná. Chceme do tohoto procesu zapojit co nejvíce emitentů, kteří nám pomáhají udržovat informace kompletní a aktuální.

  1. Co tě na tvé práci baví nejvíce? A co bys naopak změnil?

Čeho si nejvíce cením, jsou zajímavé projekty, které mění svět financí. Ve všech našich projektech úzce spolupracujeme s kolegy z celé skupiny a díky proaktivnímu přístupu se věci posunují neuvěřitelným tempem. Moje pozice mi umožňuje být uprostřed všeho dění a dává mi velký prostor pro seberealizaci – od nových nápadů, přes jejich ověřování a design, až po řízení jejich implementace do praxe.

Vzhledem k tomu, jak rychle se jednotlivé aplikace daří rozvíjet, bych určitě uvítal pomoc v podobě druhého produkťáka, kterého právě do týmu hledáme. Pozici připravujeme.

  1. Mnoho kolegů vás vnímá jako fajn partu lidí, jak bys týmy, se kterými pracuješ, popsal ty?

V našich týmech máme mnoho chytrých a schopných lidí, kteří přicházejí s vynikajícími nápady a umí je skvěle realizovat. Taky jsem rád, že se nám daří společně socializovat – ať už prostřednictvím pravidelných týmových obědů nebo různých formálních i neformálních team-buildingových aktivit. Je skvělé vidět, jak tým roste nejen profesionálně, ale i osobně!

  1. Jaké kolegy do týmu v současnosti hledáte?

Všechny naše projekty se postupně rozšiřují, takže pravidelně posilujeme náš tým o šikovné vývojáře – v současné době Vue.JS a Python, také máme otevřenou pozici specialisty podpory uživatelů. A já osobně hledám dalšího product ownera – někoho, kdo mi pomůže posunout naše aplikace na další úroveň.

  1. Jak máte v týmu nastavené odměňování a které benefity nejvíce využíváte?

V první řadě jsme za svou práci skvěle finančně ohodnoceni. Navíc všichni aktivně sledujeme a splňujeme aktuální businessové a produktové cíle, což nám může pomoci získat ještě vyšší odměny. Osobně jsem také velmi rád za flexibilitu při nastavení pracovního dne, který si často mohu přizpůsobit podle svých potřeb. Když se bavíme o benefitech, tak jedním z mých oblíbených je plně hrazená Multisport karta. Díky ní pravidelně chodím do fitka a občas využiji také saunu nebo bikesharing.

  1. Co bys pro případného uchazeče vyzvedl na práci ve vašem oddělení?

Určitě musím říct, že máme skvělý a sehraný kolektiv, ve kterém si všichni rozumíme. Dokázali jsme zavést efektivní Scrum, což nám umožňuje mít jasný přehled o tom, na čem právě pracujeme, a vidět, jak naše práce plynule směřuje k cíli. V týmu máme několik opravdu šikovných seniorů – Maroš Kasinec, Patrik Černý a Adam Kasper s bohatými zkušenostmi z velkých projektů, takže se každý den profesně posouváme díky konzultacím, radám a workshopům. A musím zmínit, že jsme si založili svůj vlastní kávový klub, kde si každý den připravujeme výběrovou kávu – to je vždy skvělý start do dne!

Dominik Lamacz.

Další články

Benefit, který oceňuje celý tým!

Občerstvení na pracovišti je často v inzerátech považováno za klišé. U nás tě však přesvědčíme o opaku. 😉 Káva, čaj a čokolády jsou u nás opravdu

Návrat do financí

V dubnu jsme v našemu týmu přivítali nového člena – zkušeného a úspěšného obchodního ředitele Jardu Krále. Jsme moc rádi, že nám pomůže měnit svět financí a

NENAŠEL JSI POZICI, KTERÁ BY TĚ ZAUJALA?

Pošli nám svůj životopis a my se ti ozveme, když se pro tebe něco zajímavého objeví.